Skóra dziecka nie jest w pełni ukształtowana. Jest cienka i delikatna, a do tego brakuje jej płaszcza hydrolipidowego. Wszystko to sprawia, że skóra malucha jest bardziej podatna na przesuszenie, podrażnienie, uszkodzenie, a także wchłanianie szkodliwych substancji. Dziś opowiadam, jak czytać składy kosmetyków dla dzieci, tak abyś była pewna, że kupujesz tylko bezpieczne produkty.
Analiza składu kosmetyków dla dzieci w sklepie
Analiza składu kosmetyków dla dzieci nie jest łatwym zadaniem. W końcu niekoniecznie jesteś ekspertką farmaceutyki czy kosmetologii. A nawet przy Twoich najlepszych chęciach, czytanie składu produktu często jest jak czytanie chińskiego alfabetu. Dlatego jeśli jesteś w drogerii i zastanawiasz się, czy dany produkt ma dobry skład, sięgnij po aplikację na smartfona, która sprawdzi skład za Ciebie.
Tego typu aplikacje sczytują produkt albo po kodzie kreskowym, albo po składzie produktu. Po chwili dostajesz analizę składu w formie podsumowania, ile w danym produkcie jest:
- składników pochodzenia naturalnego,
- składników pochodzenia syntetycznego,
- składników szkodliwych,
- a także ekspercką ocenę produktu w skali od 1 do 5.
Dzięki aplikacji możesz szybko porównać produkty w sklepie i wybrać najlepszy z nich.
Kosmetyki naturalne i hipoalergiczne dla dzieci
Kolejnym ułatwieniem przy wyborze kosmetyków dla dzieci są informacje zawarte na etykiecie. Jeżeli producent deklaruje, że kosmetyk jest w 95-99% pochodzenia naturalnego lub jest produktem hipoalergicznym, to taki kosmetyk jest dobrym wyborem dla Twojego malucha.
- Kosmetyki naturalne zawierają minimum 95% składników pochodzenia naturalnego i maksymalnie 5% komponentów syntetycznych. Taki produkt składa się z ekstraktów roślinnych, naturalnych olejków, najczęściej nie zawiera konserwantów (lub ich minimalną ilość), a jeśli pachnie – to tylko naturalnymi zapachami.
- Kosmetyki hipoalergiczne nie zawierają najpopularniejszych alergenów, m.in.: alkoholu etylowego, substancji zapachowych, konserwantów czy barwników, a dodatkowo wspomagają naturalną barierę ochronną skóry. Takie produkty są łagodne i nie podrażniają skóry, a przy tym zapewniają odpowiednią pielęgnację.
O tym pamiętaj!
Producenci kosmetyków dla dzieci często umieszczają na etykietach informacje o wieku, dla którego dany produkt jest przeznaczony. Jeśli kupujesz kosmetyk dla noworodka, na etykiecie szukaj informacji: od 1. dnia życia. Oczywiście taki kosmetyk będzie też odpowiedni dla starszych dzieci.
Samodzielna analiza składów kosmetyków dla dzieci
Wyobraź sobie, że stoisz w drogerii przy półce z żelami do kąpieli dla dzieci. Aplikacja analizująca składy nie ma w bazie kodu kreskowego wybranego przez Ciebie kosmetyku, a na etykiecie nie ma informacji o tym, że kosmetyk jest naturalny lub hipoalergiczny. Co robić?
W takiej sytuacji warto znać podstawy samodzielnego czytania składów kosmetyków. Do czarnej listy składników w produktach dla dzieci należą:
- detergenty naruszające warstwę lipidową skóry (SLS i SLES),
- detergent, będący substancją pianotwórczą (ALS),
- parabeny, czyli konserwanty wpływające na gospodarkę hormonalną organizmu,
- olej mineralny powstały z ropy naftowej,
- rakotwórczy środek zmiękczający (TEA),
- konserwant powodujący wysypki (PHENOXYETHANOL),
- filtry przenikające do krwioobiegu,
- rakotwórcze glikole polietylenowe i glikole polipropylenowe,
- rakotwórczy formaldehyd (aldehyd mrówkowy).
Zastanawiasz się, jak rozpoznasz powyższe substancje w składzie produktu? Poniżej znajdziesz ich nazwy w językach angielskim, łacińskim i jako skróty, bo tak najczęściej podają je producenci w składach.
Sodium Lauryl Sulfate,
Sodium Laureth Sulfate,
Ammonium Lauryl Sulfate,
Methylparaben,
Ethylparaben,
Isopropylparaben,
Propylparaben,
Beznylparaben,
Butylparaben,
Benzylhemiformal,
Bronopol,
DMDM hydantoin,
MDM hydantoin,
Paraffinum Liquidum,
Triethanolamine (TEA),
Phenoxyethanol,
Etylhexyl Methoxycinnamate,
Octyl Methoxycinnamate,
Benzophenone-3,
4- Methylbenzylidene Camphor,
Octyl Dimethyl PABA,
PEG lub PPG (lub jeśli składnik ma końcówkę -eth, np. trideceth-12).
Jeśli analizowany kosmetyk zawiera w składzie jakikolwiek składnik z powyższej listy, nie kupuj go.
Do zielonej listy składników w kosmetykach dla dzieci należą: oleje roślinne, masła organiczne, naturalne ekstrakty roślinne, pantenol czy inulina.