Chustonoszenie (inaczej chustowanie) to naturalna metoda przenoszenia dziecka bez użycia rąk czy wózka. Będąc normą w krajach Afryki, coraz większą popularność zdobywa także w Europie. Coraz częściej na ulicach pojawiają się rodzice noszący dzieci w chustach na piersi. Chustonoszenie promują także celebryci. Sprawdź, dlaczego warto nosić w ten sposób malucha i jaka chusta do noszenia dziecka jest najlepsza?
Chustonoszenie – dlaczego warto?
Potrzeba bliskości jest podstawową potrzebą dziecka. Chusta do noszenia dziecka wspomaga rodziców w budowaniu więzi z maluchem już od pierwszych dni jego życia. Noworodek w chuście czuje się jak w brzuchu mamy – przybiera pozycję embrionalną, czyli z kręgosłupem ułożonym w kifozę, a dodatkowo słyszy bicie maminego serca, przełykanie śliny itp.
Dziecko przychodzi na świat bezbronne. Chusta pozwala mu poczuć się bezpiecznie w świecie, które dostarcza mu nowych i silnych bodźców. Chustowanie kojąco wpływa na układ nerwowy dziecka, bo permanentne kołysanie uspokaja malucha. Z tego samego względu chustonoszenie może być skutecznym sposobem na usypianie dziecka.
Chustonoszenie jest także formą profilaktyki dysplazji. Prawidłowa pozycja dziecka w chuście (pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa z odciążonym kręgosłupem i podwiniętą miednicą) wpływa na prawidłowy rozwój stawów biodrowych.
Dzięki chustonoszeniu rodzic może przytulać dziecko nawet jeśli nie może go nosić bezpośrednio na rękach, co ma zaletę nie tylko emocjonalną, ale także praktyczną. Bo nosząc dziecko w chuście, można jednocześnie wykonywać domowe obowiązki. Noszenie dziecka w chuście to także duża wygoda dla rodzica. Np. chusta pozwala na długie spacery, chodzenie po górach czy wspinanie się po schodach. Tego typu aktywności nie byłyby możliwe np. z użyciem wózka.
Chusta do noszenia dziecka – jaką wybrać?
Chusty różnią się od siebie długością, grubością, rodzajem splotu, wzorem, a także szybkością motania (wiązania dziecka) czy liczbą różnych wiązań, jakie da się stworzyć za pomocą danej chusty.
Generalna zasada jest taka, że dla osób początkujących najlepszym wyborem jest chusta do noszenia dziecka o gramaturze do 230 g/m2, o składzie 100% bawełny i o splocie skośno-krzyżowym. Bardziej doświadczeni w chustonoszeniu mogą eksperymentować z grubszymi splotami lub z domieszkami wełny czy włókna bambusowego w składzie.
Jeśli chodzi o długości chust do noszenia dzieci, to zaczynają się od ok. 2,5 m do nawet 5 m, przy czym wybór długości nie zależy od stopnia zaawansowania rodziców, ale od wzrostu rodziców i rodzaju wiązań, z jakich planują korzystać.
Najbardziej popularnym i uniwersalnym rodzajem chusty do noszenia dziecka jest chusta tkana. Jej największą zaletą jest to, że wiąże się ją dopiero na sobie i dziecku, a nie wcześniej. Dzięki temu chustę można idealnie podociągać, tak żeby idealnie się do Was dopasowała. Chusta tkana pozwala też na wiele rodzajów wiązań, np. kangurka czy kieszonki. Dla porównania, chusta elastyczna daje możliwość jedynie jednego rodzaju wiązania.
Na rynku dostępne są także chusty kółkowe. Ich zaletą jest szybkość motania (kilkanaście sekund) w porównaniu z chustą tkaną (nawet kilka minut). Jednak chusty kółkowe niesymetrycznie obciążają kręgosłup rodzica, przez co nie sprawdzą się na długich spacerach. Najpopularniejszym rodzajem wiązania tą chustą jest tzw. wiązanie na boku.
Planując chustonoszenie, najlepiej zgłosić się do doradczyni chustonoszenia. Na początku Waszej współpracy z pewnością doradzi ona, jakie chusty do noszenia dzieci poleca i które z nich najlepiej sprawdzą się w Waszym przypadku.
Od/do jakiego wieku można nosić dziecko w chuście?
Dolna granica wieku dziecka
Dziecko można nosić w chuście już od pierwszego dnia życia. Oczywiście mama czy tata muszą być na to gotowi fizycznie, a także odpowiednio wypoczęci emocjonalnie po wyzwaniach porodu. Pamiętaj jednak, że w przypadku dzieci, które nie trzymają jeszcze samodzielnie główki dopuszczalne jest tylko wiązanie przodem do rodzica, z głową opartą o klatkę piersiową rodzica lub podtrzymywaną przez rodzica.
Górna granica wieku dziecka
Nie ma maksymalnego wieku dziecka, do którego możesz nosić je w chuście. Chusty do noszenia dzieci mają nawet ponad 20-kilogramowy udźwig, więc możecie się chustonosić dopóty, dopóki sprawia Wam to frajdę.
Jak nauczyć się wiązać dziecko w chuście?
W internecie dostępne są instruktaże w formie video dotyczące chustonoszenia, jednak najlepszą metodą nauki są bezpośrednie konsultacje z tzw. doradczyniami chustonoszenia. Odpowiednie zamotanie malucha w chustę jest bardzo istotne dla prawidłowego ułożenia jego ciała. Jeśli dziecko wiązałabyś regularnie w niewłaściwy sposób, mogłoby to nawet zaburzyć prawidłowy rozwój fizyczny malucha.
Dlatego jedynie bezpośrednie korekty doświadczonej osoby są w stanie dać Ci 100% pewności, że wiążesz dziecko we właściwy sposób. Pamiętaj, że konsultacje z doradczynią chustonoszenia wcale nie muszą odbywać się face to face – będą skuteczne także w formie spotkań online, byle specjalistka mogła ocenić na kamerze, czy pupa dziecka jest niżej niż stawy kolanowe, czy odwiedzenie nóżek w stawach biodrowych mieści się w przedziale 60-90 stopni i tym podobne.