Gdy tylko zaczęła się zima miałam wrażenie, że oryginalna wkładka wózka nie daje za dużo ciepła mojemu dziecku. Za każdym razem jak wychodziliśmy na spacer dodatkowo wyścielałam wózek kocykiem. W końcu stwierdziłam, że uszyję wkładkę, która nie tylko będzie wyglądać estetycznie, ale także zapewni ciepełko mojemu synkowi.
Poniżej znajdziecie tutorial gdzie krok po kroku opisałam w jaki sposób uszyłam wkładkę. Jest to druga rzecz, którą uszyłam, więc może wkładka nie jest idealna. Ale wydaje mi się, że wyszło całkiem nieźle i jeśli ja ją uszyłam to Ty też możesz:)
Zaczynajmy.
CO POTRZEBUJESZ:
- materiał na przód (najlepiej bawełna) – 1 metr
- materiał na tył (minky) – 1 metr
- wypełnienie (owata – ja użyłam owaty 300g/m2) – 1 metr
- papier do wykonania szablonu
- nożyczki
- pisak samoznikający/mydełko krawieckie (coś czym zaznaczysz na materiale miejsca do cięcia)
- miara krawiecka
- szpilki
- flizelina z klejem (opcjonalnie)
- maszyna
Ok, zaczynamy:
Krok 1. W pierwszej kolejności należy wykonać szablon wkładki. W tym miejscu możesz zdecydować jaki kształt ma mieć wkładka, czy ma mieć zaokrąglone brzegi, czy też kwadratowe, jaką długość chcesz jej nadać. Do wykonania szablonu użyłam papieru krawieckiego, ale równie dobrze można wziąć papier do pieczenia.
Powyżej zdjęcia szablonu już dopasowanego do wózka przed i po wycięciu otworów na pasy. Należy dokładnie pomierzyć miejsca, gdzie mają być nacięcia w materiale, a przekładając pasy można sprawdzić czy otwory są dobrze umiejscowione. W momencie kiedy masz już wszystko dopasowane, proponuje jeszcze złożyć szablon na pół, żeby mieć pewność, że dziurki są na tej samej wysokości. Jeśli jest taka potrzeba nanieś ostatnie oprawki i można przystąpić do wycinania materiału.
Krok 2. Złożony szablon przyłóż do materiału złożonego także na pół. Umieść wzornik tak aby jak najmniejszy był odpad tkaniny, pozostawiając około 1,5 cm dodatkowego materiału, za wyjątkiem miejsca gdzie jest złożenie. Następnie przypnij szablon do tkaniny.
Krok 3. Przy pomocy miary krawieckiej ( lub linijki) i markera zaznacz dodatkowy 1 cm od krawędzi szablonu. To daje naddatek na szew ponieważ szablon ma ostateczny wymiar wkładki.
Krok 4. Wytnij materiał wzdłuż kropek. Usuń szpilki i szablon, ale pozostaw materiał zgięty w połowie – posłuży on teraz jako wzór do wycięcia kolejnych tkanin. Materiał na tył wkładki zegnij w pół i przyłóż do niego wyciętą wcześniej tkaninę. Przypnij szpilkami i wytnij wzdłuż materiału, ponieważ naddatek na szew jest już uwzględniony. Powtórz to samo z wypełnieniem wkładki.
W tym momencie mamy wycięte trzy części materiału (przód, wypełnienie, tył). Im dokładniej będą wycięte elementy tym późniejsze kroki będą łatwiejsze.
Krok 5. Połącz ze sobą tył wkładki oraz wypełnienie i przypnij je szpilkami. Polecam wbijanie szpilek prostopadle do krawędzi tkaniny – dzięki temu nie trzeba będzie ich wyciągać podczas szycia. Zszyj owatę i tył wkładki dookoła.
Krok 6. Zanim przeszłam do przyszycia frontowego elementu chciałam usztywnić ten materiał, dlatego użyłam flizeliny. Na flizelinie ułożyłam tkaninę i obrysowałam mydełkiem kształt wkładki. Następnie wycięłam materiał o 0,5 cm miej niż było wyrysowane aby podczas prasowania klej nie wybrudził żelazka. Zanim przykleisz flizelinę przeprasuj materiał żeby później nie było żadnych załamań na tkaninie.
Krok ten można jednak pominąć i przystąpić od razu do zszycia przedniego elementu z resztą materiałów.
Krok 7. Ułóż materiały wzorami do siebie i przypnij wszystko szpilkami. Dodatkowo zaznacz szpilkami odcinek, który nie powinien być zszyty, czyli miejsce przez które wkład będzie wywinięty na prawą stronę. Zszyj materiały dookoła.
Jeśli jest taka możliwość to proponuję na samej górze wkładki przyszyć dwie pary troczków, dzięki którym materiał nie będzie się zsuwał podczas używania. Mój wózek jest zabudowany za oparciem więc nie miałabym do czego przywiązań mocowań, dlatego nie doszyłam troczków. Instrukcję jak wykonać troczki znajdziesz TUTAJ.
Krok 8. Po zszyciu materiałów usuń szpilki i wywiń wkładkę na prawą stronę. Teraz kolej na ręczne szycie (jak najbliżej krawędzi żeby szew nie był widoczny).
Pierwszy etap za nami
Teraz kolej na zrobienie otworów na pasy. Otwory te to tak naprawdę gigantyczne dziurki na guziki 🙂 Na kawałku materiału poćwicz ustawienia maszyny i wykonanie próbnego otworu.
Krok 9. Zaznacz na materiale miejsc przez które będą przechodzić pasy. W tym celu przyłóż do wkładki szablon wykonany na samym początku i odwzoruj za pomocą kredy/flamastra dziury. Upewnij się, że dziurki są symetryczne (sprawdź miarą odległości od krawędzi).
Krok 10. Za pomocą szpilek zaznacz początek i koniec miejsca które powinno zostać obszyte (to bardzo ułatwi dalsze prace). Obszyj zaznaczone linie tak jak dziurki od guzików.
Krok 11. Ostatnim etapem jest rozcięcie materiału między obszytymi odcinkami. Można to zrobić prujką lub żyletką.
Gotową wkładkę można już zamontować do wózka. Ja jednak postanowiłam dorobić jeszcze uchwyt na poduszkę antywstrząsową.
Krok 12. Zmierz długość i szerokość środkowej części poduszki i dodaj po 1 cm naddatku. Uchwyt będzie zapinany z tyłu więc jego długość to podwójny wymiar długości poduszki.
Krok 13. Wytnij dwa prostokąty, ułóż je wzorem do siebie, zabezpiecz szpilkami i zszyj trzy boki. Wywiń materiał na prawą stronę a pozostały otwór zszyj już ręcznie. Na przeciwległych końcach przyszyłam zatrzaski, na które będzie zapięty uchwyt.
Krok 14. Następnie na wkładce zaznacz kredą/flamastrem miejsce w którym będzie umiejscowiona poduszka. Zaznacz początek i koniec odcinka, obszyj te miejsca tak jak otwory na pasy a na koniec rozetnij środek.
Efekt końcowy
Tadam 🙂 Wkładka do wózka jest już gotowa. Poniżej zdjęcie jak prezentuje się uszytek 🙂
Projekt spodobał mi się na tyle, że planuję na wiosnę uszyć wkładkę w weselszych (letnich) wzorach.
Koszt wykonania*: ok. 30 PLN.
*koszt zakupu po 1 m bawełny, minky oraz owaty.
Czy to jest wózek Adamex Barletta? Bo mam taki sam i to w takim samym kolorze 🙂 I przymierzam się do uszycia wkładki, bo ta oryginalna biała trochę się już przybrudziła…
Tak, jest to wózek Barletta z firmy Adamex 🙂 Niestety w modelu tym nie ma możliwości zawiązania troczków tak żeby wkładka się nie zsuwała. Opłaca się jednak taką wkładkę uszyć bo dzięki temu oryginalna po 1,5 roku użytkowania wygląda ciągle jak nowa 😉 Życzę miłego szycia
Fakt, że już zapewne nie wozkujecie, ale podpowiem jak ja sobie radzę z faktem zabudowanych pleców :po prostu w poprzek wkładki (w moim przypadku spiworka z innego wózka ) przez plecy wózka oraz wkładkę przeplatam ozdobną tasiemkę przez otwory na pasy, którą z tyłu zawiazuję w kokarde by można było rozwiązać i zdjąć wkładkę. Można więc doszyc troczki do otworów na pasy .
Świetna rada 🙂 dziękuję. Rzeczywiście można tak zrobić – z ciekawości sprawdziłam w swoim modelu wózka. Ja w tej chwili wózkuję drugie dziecko i za jakieś 2 miesiące będziemy się przesiadać do spacerówki. Doszyję wówczas na pewno troczki do otworów na pasy.
Na podstawie Twojego wpisu uszyłam wkładkę do wózka mojej Córeczki 🙂 dzięki
Hej, jak przyszłaś owate? Ja juz wszystko mam gotowe wg Twojej instrukcji tylko jak chce zszyć owate i tkaninę (owata na spodzie) to maszyna szyje mi w miejscu i nie przesuwa owaty. Co mogę zrobić?
Cześć, u mnie nie było takiego problemu. Sprawdź proszę jakie masz ustawienia długości ściegu, spróbuj dać na najdłuższe, dodatkowo sprawdź też naprężenie nici górnej. Jeżeli to nie pomoże spróbuj wymienić igłę na nową. Daj znać czy się udało 🙂
Przemiła osoba, świetna instrukcja. Blog tak mi się spodobal, że zaczynam się zagłębiac w kolejne posty.